Buradasınız

Yayalar Kırmızı Çizgimizdir

Salı, 30.03.2021

Trafikte yaya önceliği farkındalık etkinliğine katılan Başkan Hayrettin Güngör, “Güvenliği bariyerler ve geçitlerden önce, bilinç ve sağduyuyla sağlayabiliriz. Hemşehrilerimizle el birliğiyle trafik ve yaya güvenliğini tesis edeceğiz” dedi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Kahramanmaraş Valiliği’nin koordinesinde yaya geçitlerinde farkındalık oluşturmak için düzenlenen etkinliğe katıldı. Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun’un katılımıyla Trabzon Caddesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte, İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu ve İl Jandarma Komutanı Numan Öksüz ve Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay hazır bulundu. İçişleri Bakanlığı tarafından trafik kazalarından kaynaklı ölümlerin azaltılması hedefiyle oluşturulan “Karayolları Trafik Güvenliği Stratejisi Eylem Planı” çerçevesinde gerçekleştirilen etkinlikte, geçitlerde yayalara ilk geçiş hakkını verilmesinin sağlanması amacıyla farkındalık oluşturulması hedeflendi. Yaya geçitlerine çekilen kırmızı şeritlerle “Yayalar Kırmızı Çizgimizdir” mesajı verildi. Düzenlenen etkinlikte Trabzon Caddesi’ndeki yaya geçidine Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ve Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun tarafından kırmızı şerit çekilerek en üst seviyeden trafikte yaya güvenliği mesajı verildi. Şehir genelinde ise toplamda 50 farklı adresteki yaya geçidi Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Dairesi Başkanlığı koordinesindeki ekipler ve emniyet güçleri tarafından etkinlik kapsamında kırmızıya boyandı.

Kazalar Sağduyuyla Önlenebilir

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör etkinlik sonrası yaptığı açıklamada, “Sayın İçişleri Bakanımızın önderliğinde yapılan bu etkinliği çok önemli buluyorum. Yaya her zaman aktif, gelişmiş ülkelerin trafik sistemlerine baktığımızda, özellikle geçitlerde bu tip işaretlemeler ve sürücülerin gösterdiği saygıyı görüyoruz. Elbette yaya önceliği ve trafik güvenliği bariyerlerle, geçitlerle değil, sürücülerin sağduyusuyla ve kurallara uymasıyla mümkündür. Bugün de burada kırmızı şerit çizgi çalışmamızı yaptık. İnşallah hemşehrilerimizle el birliğiyle trafik ve yaya güvenliğini tesis edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Farkındalık Oluşturacağız

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun etkinlikte, “Yayalar Kırmızı Çizgimizdir sloganıyla bugün bu etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. Yaya geçitlerindeki öncelik kurallarının uygulanmaması trafik kazalarının yarattığı ekonomik sorunların yanı sıra can kayıpları oluşturma tehlikesi taşıyor. Biz yaya güvenliği ve önceliğine ilişkin tüm hemşehrilerimize, vatandaşlarımıza farkındalık kazandırma gayretinde olacağız. İnşallah trafik kazalarının en aza indirildiği, ölümlerin yaşanmadığı bir yer haline geleceğiz diyorum” dedi. Etkinliğe katılan Bahçeşehir Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ise düzenlenen farkındalık etkinliğiyle ilgili teşekkürlerini ifade etti.

Haber videoları: