Buradasınız

Tarihi Ticaret Alanları

TARİHİ TİCARET ALANLARI

 

İnşa kitabesi bulunmadığından kesin tarih hakkında bilgi bulunmamaktadır. Fakat kaynaklarda yer alan bilgilerde ilk inşanın 15. Yüzyılın sonlarında başladığı bilinmektedir. Bir kompleks halinde büyük bir alana dağılmış olan tarihi ticaret bölgesinin tamamlandığı dönem ise 17. Yüzyılın başlarıdır. Çarşılar Suk-ı Maraş/Belediye Çarşısı, Kapalı Çarşı, Saraçhane, Köşkerler, Bakırcılar, Kuyumcular, Semerciler Çarşısı gibi çeşitli iş koluna ait sanat dallarının olduğu sokalardan ve iş yerlerinden oluşmaktadır. Kapalı Çarşı ve Yeni Bedesten, 16. Yüzyılın sonuna doğru yapılmış ve eski yapıya dâhil edilmiş tüm yapılar neredeyse Ulu Cami etrafında kümelenmiştir. Bir bütün görünümünde olan Maraş Çarşıları, Dulkadiroğlu Beyliği ve Osmanlı döneminde şehrin önemli ticaret merkezlerinden biri olmuş ve bu önemi günümüze değin yaşamaktadır. Birçok defa onarım görmüş olan çarşılar, son halini 2012 yılında başlatılan restorasyon çalışmaları sonucunda almış, özgün mimarisini ise büyük oranda korumaktadır.

Bakırcılar Çarşısı’ndaki Dua Kubbesi, Anadolu da çarşı kültüründe karşılaşılan nadir görülen yapılardan biridir.  Yapı, çarşı içerisindeki en önemli noktalardan biridir. Dua Kubbesi, Ahi geleneğinin bir nişanesi olup; tüm çarşı esnafı sabah namaz vakti iş yerlerini açmadan bu mekânda toplanır; o günün hayrı, bereketli ve huzurlu geçmesi için dualar edilir ve sonra dükkânlar açılırdı. Ahi kültürü burada yaşatılmıştır.

Türkiye’nin üstü kapalı beş çarşısından birisi olan Tarihi Ticaret Alanında en çok bakır, ahşap, altın, sim-sırma, gümüş, keçe ve deriden el emeği göz nuru eserlerin yanı sıra, şimdilerde kırmıza biber, pestil, tarhana ve pekmez sucuğu ile yöresel ürünler satan iş yerleri mevcuttur. Yaklaşık 500 yıldır şehrin ekonomik ve kültür alanda büyük katkılar sunan tarihi ticaret alanları, çeşitli dükkanlarıyla şehrin kültür ve ticaret merkezi olma özelliğini günümüzde de korumaktadır